Fotografia ako nástroj sebapoznávania

Boli dni, kedy som nenávidela svoje telo a žiarlila na všetky ženy, ktoré som považovala za krajšie. Bolo jedno, kde sa vyskytovali. Či v časopisoch, na internete alebo okolo mňa sedeli v triede. Dlho som sa na seba nedokázala pozrieť inak, len s hlavou plnou kritiky a myšlienkami o tom, aká by som si priala nebyť. Prvý raz, kedy sa mi podarilo nahliadnuť na seba o trochu inak bolo práve cez objektív. Hlásila som sa na vysokú školu a chcela som vytvoriť autoportrét. Tuším, že práve v tom momente som začala vnímať svoje telo inak. V ten moment som prijala myšlienku, že aj na mne čosi krásne je a chcem to objaviť. V tom momente išlo o čistý záujem o seba a svoje telo bez potreby porovnávania sa s inými ženami.

Fáza autoportrétov a sebapoznávania cez ne u mňa stále trvá. Fascinuje ma možnosť zachytiť seba, svoju dušu cez svoje videnie sveta, zobraziť koncept, ktorý vznikol kdesi hore a len prešiel mojou fantáziou skrz moje telo a objektív tak, aby sa zhmotil a mohli ho vidieť iní. Fascinujú ma aj iné ženy a rozmanitosť ich krásy. Často počúvam vyshlásenia svojich kamarátok o tom, že nie sú fotogenické a nedokážu sa pri fotografovaní uvoľniť. Nemám na to recept, ale viem, že nefotogenické ženy neexistujú.

Fotografia dokáže zachytiť tú prchavosť okamihu, v ktorom sa nachádzame, emóciu, ktorá v danom momente prechádza našim telom a na jemnohmotnej úrovni ju zachovať na dlho. A my sa potom k obrázkom, na ktorých sme, vraciame, skúmame ich a objavujeme stále nové časti seba. Spomíname na chvíle, ktoré realitou boli len krátko alebo vôbec, no predsa zachytávajú nás, esenciu našej duše,  vzťah nás samých k svojmu telu a životu. Fotografie neklamú. Fotografie hovoria vždy pravdu, no nie všetci ju dokážu prečítať. Hovoria o našom vzťahu k sebe, ako veľmi sme dovolili zasiahnuť do svojho sveta iných, ukážu nám pravosť života, ktorý sme si vybrali  a takisto nám nám dokážu odkryť svet fantázie, ktorý sa roky ukrýval v nás a nedovolili sme mu vyjsť na povrch.

Fotografie zo snového fotenia s Timeou

Ak chceš začať objavovať svoju krásu cez môj objektív aj ty, napíš mi a dohodneme si fotenie.
Aké možnosti fotenia so mnou máš sa dozviesť na stránke Služby.

Daniela